Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Biblioterapia

Biblioterapia zwana inaczej terapią czytelniczą jest zamierzonym działaniem korzystania z książki lub materiałów niedrukowanych (obrazów, filmów, itp.).
W biblioterapii wykorzystuje się terapeutyczne wartości literatury. Celem zajęć biblioterapeutycznych jest rozwijanie u uczestników takich umiejętności jak: rozpoznawanie, wyrażanie i rozumienie uczuć własnych i cudzych, tolerancja
i otwartość na innych, akceptowanie samego siebie, szukanie mocnych stron
w sobie, rozwiązywanie konfliktów, zgodnie z zasadami współdziałania w grupie.
Podczas zajęć uczestnicy kształtują pożądane cechy osobowości, uczą się mówić o sobie i o przeżywanych emocjach. Zajęcia prowadzone są indywidualnie
i grupowo. W terapii wykorzystuje się głośne i ciche czytanie ze zrozumieniem, różne metody pracy z tekstem. Bardzo ważnym elementem biblioterapii jest wybór odpowiedniej literatury dostosowany do danej osoby lub grupy osób.
W ramach zajęć uczestnicy nabywają umiejętności właściwego korzystania
z katalogu bibliotecznego, wypożyczają książki, zajmują się konserwacją zbiorów bibliotecznych, czytają i analizują różne teksty.
Organizowane są również wyjścia do biblioteki, podczas których mają możliwość brania udziału w spotkaniach z pracownikami biblioteki, zapoznania się z ze zbiorami biblioteki oraz jej działalności.
Zdobyte umiejętności podczas zajęć pomagają uczestnikom wzmocnić poczucie własnej wartości, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię jak również na tej podstawie przepracowują własne problemy utożsamiając się z danym bohaterem literackim.

Zajęcia prowadzi: mgr Ewelina Żegleń

 

Biblioterapia - zajęcia

Utworzono dnia 12.04.2017, 00:21

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny